RUSÁCI FOREVER

Tomáš Novotný

Za komunistických dob to bylo jasné. Jakmile hrálo československé hokejové mužstvo na mistrovství světa nebo olympiádě proti hokejistům Sovětského svazu, vždycky v tom většina lidí viděla šanci pomstít se těm nenáviděným Rusákům aspoň na ledě a podle toho se taky fandilo. Populární byl tenkrát i popěvek „Hej, pane diskžokej, vemte mě na hokej, dneska hraje Kanada a ty ruský hovada“.

Dnes už Československo ani Sovětský svaz dávno neexistují, okupační armády dávno vyklidily zdejší kasárna a naši hokejisté často hrají v ruské lize, zatímco ti ruští zase v české a společně pak v kanadsko-americké, takže nezřídka bývají klubovými spoluhráči. Navíc všichni dnešní hráči a s nimi i spousta hokejových fandů zažili komunistickou éru nanejvýš jako děti, takže by se zdálo, že nějaká averze vůči Rusům už bude jen vzpomínkou nás starších. Opravdu?

Světový hokejový šampionát se letos konal na Slovensku a naše mužstvo se tam díky hernímu systému střetlo s ruským hned dvakrát. Kapitán českého týmu Rolinek před prvním utkáním prohlásil: „Samozřejmě nám jde o body, ale taky o to, abychom vyhráli nad Rusákama, protože zápasy proti nim jsou něco víc, to už je dáno historicky.“  Povedlo se – v kvalifikační skupině Češi vyhráli 3:2, bohužel však ztratili dva hráče, které zmrzačil dvoumetrový stodvacetikilový ruský hokejista Arťuchin. Ruský trenér mu za to ještě zatleskal, za což mu náš trenér dal o přestávce málem přes hubu. Z reakcí diváků po zápase jen dvě ukázky: „Jsem pyšný na každý nářez, který od nás dostanou!!!“ a  „Bijte Rusa na věčné časy a nikdy jinak.“

Podruhé se naši hokejisté s ruskými potkali v utkání o bronzové medaile. Arťuchin byl tentokrát hodný, náš bek s ním navíc pro jistotu vyrazil tabuli plexiskla u mantinelu a naši jim to nandali 7:4. „Deset gólů Rusákům ve dvou zápasech, to tu snad ještě nebylo,“ smál se  veterán naší reprezentace Jágr. A fandové? „To máte za osmašedesátej rok, šmejdi jedni.“ Nebo: „Dvakrát na jednom mistrovství světa seřezat mužika – k nezaplacení. Naposledy v šedesátým devátým, olééééé!“ Taky: „To mám radost, že ty rudé kobylky utřely. Sice to není zlato, ale dvakrát porazit Rusáky vše kompenzuje.“

Jak je vidět, jsou věci, které trvají napříč časem a neslábnou. Naše hokejová, a přitom nejen hokejová zápolení s Rusy, patří mezi ně. Jsou to prostě Rusáci navždy a nikdy jinak.

About Avadoro Worden

Iconoclast
This entry was posted in Czech. Bookmark the permalink.

2 Responses to RUSÁCI FOREVER

  1. Sven says:

    Vážený pane Novotný, s potěšením a porozuměním jsem četl Váš článek. Proto se domnívám, že Vás, tak jako mně muselo rozčílit vědomí, že MISTROVSTVÍ SVĚTA v LEDNÍM HOKEJI, bylo úplně pominuto v australském tisku. Vím, není to typický sport Australanů, kdysi před lety (tedy 1973), když jsem bruslil na Narrabeen, nebo v Macquarie, hokej hrálo jen pár Čechů, Slováků, Finů, Švédů a Kanadanů, ale i toto se lety změnilo, v současnosti hraje několik opravdu australských klubů ICE HOCKEY jak v Sydney, tak v Melbourne, i když stále většinu hráčů tvoří potomci emigrantů z Evropy a Ameriky, sport získává na popularitě. Proč se mě dotklo opomenutí v The Daily Telegraph je to, že jinak tam jsou otiskované výsledky ze zcela obskurních sportů ve světě, kdežto to zmíněné mistrovství v Bratislavě, jako by nebylo ! Možná, že místnímu tisku křivdím, že třeba The Sydney Morning Herald tyto zprávy přinášel, ale tyto noviny zase já nekupuji, jsou na můj vkus příliš levicové !

  2. Wszystko says:

    Hello there, simply turned into aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of other folks will be benefited from your writing. Cheers!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>