Selský rozum intelektuálů.

Rudolf Výborný

Nemám rád dlouhé tituly, tak jsem titul zkrátil, měl by být:”Nedostatek selského rozumu u intelektuálů a i jiných slavných osobností.” Podnět k článku mi dalo vystoupení herců a i jiných známých osobností podporujících daň na kysličník uhličitý. Thomas Sowell ve své knize Intelektuálové a společnost se pokouší vysvětlit pochybné chování  intelektuálů tvrzením, že západní intelektuálové nenávidí země, ve kterých žijí. Na první pohled se to zdá neuvěřitelné. Za prvé intelektuálové mají šířit osvícenské myšlenky, a měli by být na straně pokroku a lidských svobod; za druhé vděčí svou existenci a relativně dobré žití svobodě slova a toleranci západní společnosti. Sowellovo tvrzení je však  trefné a odpovídající zkušenosti. Například Noel Chomski. Zastával se Pol Potova režimu. Podle něj, US není o nic lepší než 7/11 terroristi a nedávno byla jeho fotografie  v Australanu s Hugo Chavesem, zcela otevřeným nepřítelem USA. Není to chování někoho, kdo nenávidí Ameriku? Sowell má pravdu ještě v dalším tvrzení, úspěch intelektuálů nezávisí ani tak na kvalitě jejich práce a prospěchu, který přinášejí společnosti, jako na uznání stejně smýšlících intelektuálů. Chomski a Pilger také jeden z intelektuálních zastánců Pol Pota, obdrželi cenu  za mír a lidská práva. Lidská práva a Pol Pot?  Selský rozum žádný, jen obrovská slepá nenávist svobodomyslné  části světa. U našich advokátů daně na kysličník uhličitý převládají však asi jiné motivy. Tim Flannery má investice  v těžení zemní tepelné energie, zachraňování planety prosťáčkama, kteří mu věří, mu přináší zisky. Vysoký plat za částečné zaměstnání vládou je také pobídkou k uctívání bohyně Země. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej! To platí také o Ross Garnautovi. Jeho propaganda pro vládu mu musí přinášet mnohem víc než profesura. Jeho příspěvek  k vědecké či ekonomické debatě je:”Musíme zastavit sráče[1].” Na universitního profesora a vládního činitele trochu zvláštní a neobvyklý způsob vyjadřování. U Malcolma Frasera a John Hewsona je to zhrzená láska k liberální straně. Zhrzený milenec je ten nejzarytější nepřítel, to, že zkrachovali jako vůdci strany nebyla jejich neschopnost, ale jen a jen chyba strany. Jejich domýšlivost jim působí bolest, ztratili moc a vliv. Alespoň několik vteřin před TV kamerami. Jak uspokojující vidět své jméno opět na  přední straně novin. Navíc teď to straně osolíme! A tak už zbývají jenom herci. Jejich umění je prodejné, zahrát zloducha nebo hrdinu? To jim  ulehčuje svědomí v politických inserátech. Věřím však, že Cate Blanchett and Michael Caton natolik nerozumí vědě globálního oteplování, že je zcela možné, že věří tomu co povídají. Uznání společně smýšlejících aktivistů však má velkou cenu:”Zahrála jsi to báječně!”, je velkou odměnou. Švejk by to vyjádřil:”Teď tu válku vyhrajeme!”

Paráda slavných osobností mi připomněla můj život v komunismu v Československu.  Když komunisté vedli nějakou oblbovací kampaň, používali k tomu bez ostychu slavných herců. Velký rozdíl byl v tom, že herci to dělat museli, každý to věděl a nikdo na propagandu nenaletěl. V Austrálii naštěstí vláda ještě nemá moc přinutit lidi k tomu, aby prohlašovali něco, na co nevěří, nebo něco co říci nechtějí. Nevěřím však, že slavné osobnosti moc lidí přesvědčí. Herci jsou příliš vzdálení prostému lidu a každý, kdo utrpí zavedením daně ví, že ti nahoře si to mohou dovolit, mají tolik peněz, že se jich to netýká a snadno se jim mluví.


[1] Původní termín byl “bullshitters”.

 

About Rudolf Vyborny

Professor Emeritus, University of Queensland, Mathematics Areas of Interest are Real and Complex Analysis, particularly PDE's and the Henstock-Kurzweil integral.
This entry was posted in America, Australia, Climate Change, Culture, Czech, Journalism and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Selský rozum intelektuálů.

 1. Sven says:

  Vážený pane profesore, posílám sydneyské Noviny rodině a kamarádům do České republiky, i přátelům do USA, Holandska a Jižní Afriky. V korespondenci od nich, se skoro všichni zminují o tom, že v Novinách čtou mé příspěvky, což je od příbuzných a kamarádů očekávané, ale všichni se pozitivně zminují o článcích Vašich a pana Jacko.
  Děkuji vám za pěkné psaní, které vyjadřuje i naše dojmy a myšlení ! Prosím, pište dál do Fog of Chaos, i do Novin, otevírá to lidem oči a nutí je to přemýšlet, nejen jako ovce !
  Zdraví Sven ze Sydney.

 2. Rudolf Výborný says:

  Milý Svene, děkuji za kladnou připomínku, v australských mediích se přece jenom někdy objeví něco kritického na levici. Podle mého je morální povinností intelektuélů být na straně demokracie a osvícenských myšlenek, to však už po dlouhou dobu nedělají a podporují levici stůj co stůj. A žádná kritika této zrady ideálů se neobjevuje. Díky za to, že existuje Chaos a Noviny

 3. Pingback: Pianini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>