volíme?

VOLEBNÍ PODVODY

Pavel Jacko

Dávno, dávno již tomu, co chodíval jsem k soudům. Člověk odchovaný americkými pseudoprávnickými televizními seriály si není vědom, jak drahný čas právník stráví čekáním na chodbách. Ti disciplinovanější byli schopni diktovat do mašinky věci jiné, ti prozíravější si četli nějaký román a většina jen tak postávala a diskutovala různé věci mezi sebou. Využíval jsem času k naslouchání, protože jsem se chtěl poučit. Mnoho věcí v knihách ani v novinách není a mně informace, které v Austrálii rozený právník nějak nasál, chyběly.

Jednou přišla řeč na volby. Hlavně mluvil postarší, velice vážený advokát, v podstatě konzervativní, nyní na pravdě Boží. Také tam byl právník mladší, ale stále starší než já, který se svým členstvím v Labor Lawyers Association nijak netajil. A já zíral. Myslel jsem, že se mluví o časech dávno minulých. Kdepak. Registrace voličů v marginálních okrscích, registrace pod různými jmény, autobusy, najaté odborovými předáky a placené povinnými odboráři, které voliče vozily od volební budky k volební budce, peníze, pivo zadarmo. Ten mladší řekl, že se musí nakonec pro ty obětavé aktivisty uspořádat BBQ. Přiznám se, že jsem si myslel, že to trochu přehánějí. Že viděli mé vytřeštěné oči a nemohli si pomoct. Mnohem později ovšem mi to ten starší advokát potvrdil a doplnil dalšími detaily. To bylo nějak kolem 1980.

Až roku 2001 Queensland Electoral Commisssion usvědčila poslance Mike Kaisera z volebních podvodů. Je ovšem možné, že mezitím jsem něco minul nebo že mně unikly souvislosti. Kaiser rezignoval z parlamentu a byl i na malou chvíli vyloučen z ALP. Pak se z očí občanů ztratil, ale jen do Nového Jižního Walesu, kde byl šéfem kanceláře premiéra Iemmy, (ALP) a vrátil do stejné funkce u premiérky Queenslandu Anny Bligh (ALP). Nyní usvědčený ALP volební podvodník soudruh Kaiser je šéfem National Broadband Network Company, kde živoří za $450 000 ročně. Cynik by možná řekl, že to je odměna za to, že to vše vzal na sebe a nikoho důležitého do volebních skandálů nenamočil.

Nerozhodné volby, jako ty poslední federální, vedou k různým podezíravým úvahám. Není vyloučeno, že několik stovek hlasů na jiných místech, v jiných volebních okrscích, by výsledek změnily. U skleničky piva po golfu se můj partner zmínil o tom, že to není pouhé podezření, že ví, že Australian Labor Party podvody organizuje. Jednoho víkendu přistřihoval růže na své zahrádce a soused za plotem měl BBQ. Můj kamarád slyšel, o čem mluví, a byl z toho tak vyjevený jako já před skoro třiceti lety. Jeho soused, laborista a organizátor, vysvětloval svým návštěvníkům, co a jak budou muset dělat v nadcházejících volbách. Někteří zřejmě byli noví členové, demokratických ALP tradic neznalí.

Paní Julia Patrick v článku The Secret World of Electoral Fraud (Quadrant červen 2010) píše, že původní systém z roku 1856 měl volební papíry číslované a patky (butts) byly drženy. Později to bylo zrušeno a roku 1984 Hawkova federální socialistická vláda zrušila i pododělení volebních listin (subdivisional rolls), aby se údajně hlasovalo snáz. Výsledkem této reformy bylo, že volič mohl hlasovat v kterékoliv volební místnosti ve své volebním okrsku, popřípadě i v několika postupně, buď svým jménem, nebo fiktivním s fiktivní adresou. Koalice s reformou souhlasila. Novinář Bob Bottom později objevil na Bribie Island (ostrov kousíček na sever od Brisbane) stovky falešných voličů s adresami na mořské straně ulic, tj. ve vodě. Roku 2007, aby to vypadalo, že něco dělá, zavedl John Howard, liberální ministerský předseda, další reformu, a to, že k přihlášce na volební listinu je třeba svědka. Fiktivní ovšem postačí. Před dvěma lety si funkcionář ALP Michael Danby stěžoval: „Věřím, že okrsky ve Viktorii (McEwen), v Západní Austrálii (Swan) a v Queenslandu (Bowman a Dickson) by dostala Labor. Požadavek ukázat fotografickou identifikaci byl tak špatný, jak jsme předvídali… byl to hlavní útok na právo volit a my ty zákony změníme před příštími volbami.

Podvody jsou za současného stavu volebního zákona těžko prokazatelné.* Nemožné to ovšem není, stačí počítač a – vůle. Není vyloučeno, že někteří členové volebních komisí mají v podvodech prsty. Bohužel, ani jedna politická strana nemá chuť do marastu šťourat a volební komise, politiky sestavené, nemají důvod něco vyšetřovat. Ukázalo by to, že nedělají svou práci pořádně. Jsou výjimky, jako třeba výše zmíněný Mike Kaiser, který asi doplatil na nějaký vnitrostranický spor.

Pro úplnost a hlavně pro neaustralské čtenáře je třeba se zmínit o tom, že domorodci, tj. ti alespoň na čtvrť domorodci, volí Australian Labor Party ať chtějí či nechtějí a aniž, dovolím si tvrdit, by o tom věděli. Ti bílí, dobře zorganizovaní domorodci to zajistí.

Volební podvody potřebují organizaci a disciplínu. Domnívám se, že strany tzv. pravicové ani jedno ani druhé nemají a hlavní prospěch má strana práce a ti, kteří tahají za její drátky, odborové unie. Je mi záhadou, proč strany konzervativní, které podvody nejvíce trpí, je trpí. Doufají, že jednoho dne se i ony zorganizují? Mají strach, že lid by mohl začít pochybovat o celém systému? Jak známo, moc je pro ně tak důležitá, že se i spojili s ALP aby hanebnými metodami zničili Pauline Hanson a její stranu, když se zdálo, že by mohla jejich mocenské postavení ohrozit. (Uvidíme, jestli se spojí, aby zničili podobné nebezpečí ze strany zelených.)**

Bývalý americký prezident Jimmy Carter létá po světě a líže diktátorům zadky ve jménu humanity. Škody, které ten člověk za svého života napáchal, by vydaly na celou knihu. Občas navštíví nějakou nešťastnou zemi v čase voleb a dává pozor na to, pochopitelně před televizními kamerami, že voliči dostanou inkoust na palec, aby volili jen jednou. Možná, že by jej měl někdo pozvat do Austrálie. Spíš možná, že levicové volební podvody pod patřičným vedením levicoví pokrokáři považují za vůli lidu.

říjen 2010, Brisbane

Dodatek z června 2011:-

*/ Pauline Hanson neuspěla ve svém odvolání proti výsledku voleb v NSW Court of Disputed Returns. Její hlavní svědek, učitel historie, nyní tvrdí, že si vše o nepočítání 1200 hlasů vymyslel. O jejím předcházejícím styku s volebním systémem a justicí v Queenslandu se můžete dočíst v knize jejího tehdejšího spoluobviněného, Davida Etteridge -“Consider Your Verdict“ (New Holland Publishers, 2005). Queensland Crime and Misconduct Commisssion v roce 2004 nenašla nic závadného.

**/ Několik nedávných méně příjemných otázek pro s.Browna neznamená nutně blýskání na časy. Je možné, že žurnalisté dostali pokyn mu trošku přistřihnout křidélka.

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Australia, Czech, Fraud, Labour Party, Politics, Socialism and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to volíme?

  1. Milan Skarka says:

    Vseho moc skodi.
    Legenda pravi, ze dve tretiny pravniku na Zemi jsou zde v Americe. At jiz jakkoliv je to velika tragedie jak “Trial Lawers” dusi svobodu a volne podnikani vseobecne. Prikladu je nespocetne a dusledky ve vetsine pripadu nesou negativni strukturu rozhodovani a podnikani. Politicky proces jesti naprosto zkorumpovan mimo jine diky pravnikum a jejich financni i politicke moci/vlivu ve vlade (Federalni). I ty nejlunatictejsi myslenky jsou zakodovane diky tomuto vlivu a “mambo-jumbo” textu, kteremu ani pravnici sami docela nerozumi. Rostouci mnozstvi zakonu a regulaci, ktere nikdo necte, vcetne Kongresmanu, jsou tou pavouci siti, ktera nas eventualne zadusi. Tak jako Terence jednou prohlasil “corruptissima re publica plurimae leges” davno, davno jiz tomu nazad, ritime se do stejne propasti a az tam spadnem budou to pravnici, kteri budou agitovat pro sve obeti. Bohuzel, v tomto jsem pri Shakespearovi, “present company exempted, of course”.

  2. Pingback: Sensible shoes next time, Julia | Fog of Chaos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>