Camels everywhere?

ALICE A VELBLOUDI

PAVEL JACKO

Když letíte z Brisbane do Alice Springs dostanete se tam kolem oběda. Je to jedna z radostí dnešní zglobalizované Austrálie, že přímý let se koná jen jednou týdně jedinou společností – Qantasem. V sobotu. Pochopitelně, Alice má stále jen kolem 80 tisíc obyvatel. Turistů je víc. Letíce na západ, vidíte pod sebou zelenou kultivovanou krajinu, která se mění v méně kultivovanou a rudohnědošedivou. Pak je Simpsonova poušť a Alice. Je legrační pozorovat vyjevené tváře turistů, když z klimatizovaného letadla vystoupí na poledním sluncem rozehřátou letišní plochu a pochodují pro svá zavazadla v oficiálních 39° Celsia vylepšených vůní páleného petroleje z běžících tryskových motorů letadel shluknutých u letištní budovy jako štěňata dinga u cecku. Horko, prach, petrolej. Alice.

O něco málo později studené pivo a člověk je rád, že je ve středu Austrálie a na konci světa. Výlet do buše se organizuje snadno, můj syn to má v pracovní náplni. Jen chodím kolem jeho Landcruiseru s plechovkou piva a radím. “Yeees, dad.” Během dvou týdnů v končinách, kam turisté nejezdí a povětšinou také nesmí neb se jedná o domorodé oblasti, kdy jsme po prvním dnu neviděli člověka, jsme také neviděli jednoho jediného velblouda.

Byli sem původně dováženi jako dopravní prostředek v pouštních oblastech, hlavně na trase Adelaide – Darwin. Pak přišly koleje a parní lokomotiva. Mohamedánští majitelé, ti, kterým se tady nelíbilo, odjeli zpátky domů a velbloudy nám tady nechali. Těm se tady líbilo a začali se rozmnožovat. Přirozené nepřátele nemají, dingo na ně nestačí. Ostatně, velbloudi mají nepříjemnou náturu, plivají, koušou a kopou. Dingo by asi musel hodinu čichat benzín, než by se přiblížil k velbloudí matce s velblouďátkem. Na rozdíl od jiných původních obyvatel Austrálie to dingové nedělají.

Ve středu Austrálie má velbloudů být, podle toho, co čtete, 400 tisíc až jeden milión. Představují problém. Ničí ploty a vodní zařízení, plaší krávy a všechno jim sežerou. To mám jednak z hovorů s různými místními v různých hospodách, jednak z Alice Spring News, mimochodem velice dobrý, silně politicky nesprávný týdeník, vydávaný přistěhovalcem z Holandska a jeho rodinou. Poněvadž se do problému vložila vláda Severního teritoria, a poněvadž čím větší problém, tím víc vlády potřebujeme, oficiální číslo je ten milión.

Návrhy řešení jsou zajímavé a zajímavě nepraktické. “Naši” velbloudi jsou údajně zdraví, na rozdíl od arabských chcípáčků. Proto jich bylo několik odchyceno a dodáno do Saudské Arábie na dostihy. Nevím, jak často velbloudí dostihy pořádají a kolik závodníků se zúčastňuje. Milión asi těžko.

Zabíjet a jíst je další návrh. Jedl jsem klobásku z velblouda a byla jedlá, ale nic moc. Nedovedu si představit že by Australané, kteří mají předsudky i proti výbornému klokanímu masu, jedli velbloudy. Mohamedánů tady ještě tolik nemáme a navíc dávají přednost KFC kuřatům a McDonalds hamburgerům. Na to, aby jedli podřadné maso, mohli zůstat doma. S tím přišla varianta, že by se to maso vyváželo do tzv.chudých zemí. Dost by se to prodražilo, ale hlavně – jak lovit divokou zvěř ve velkém a na obrovské rozloze, aby se maso v těch 40° nezkazilo? Pojízdná jatka a mrazírny? $100 za kilo?

Zabíjet je jen tak a nechat shnít, přesněji řečeno vyschnout, také nejde. Zelení, RSPCA, PETA a podobné přitroublé organisace jsou proti. Navíc, zadarmo by to také nebylo, naopak. Helikoptéry, střelivo, státní zaměstnanci střelci a státní účetní, státní inspektoři … Také mě napadlo, že kromě byrokracie by se rozmnožili i dingové a stát by nám řešil další problém svým roztomilým způsobem.

Velbloudí problém řeší vláda Severního teritoria již několik let. Před více jak dvěma lety přidělila Středisku pouštních vědomostí (Centre of Desert Knowledge) $16 miliónů na tento účel. Středisko má krásnou, velkou, klimatizovanou budovu na okraji Alice. Během dne tam parkuje několik posledních modelů Landcruiserů, asi sedm a živáčka nevidět. Podle místních je to útulek pro vybrané domorodce a hlavně jejich bílé ochránce. Když v říjnu minulého roku se o to nějaký šťoura začal zajímat, oficiální mluvčí prohlásil, že to tak rychle a lacino nejde, a že čekají na ekvivalentní příspěvky od vlád států, které také velbloudy mají, tj. Západní Austrálie, Jižní Austrálie a Queenslandu. A také, pochopitelně, od vlády federální.

Takže 5 krát 16 miliónů je, jestli se nepletu, miliónů osmdesát. To znamená, že hlášení o tom, co s velbloudy dělat, bude stát australského daňového poplatníka úplný pakatel, pouhých $80 na velblouda. Zlé jazyky, zřejmě rasisté, sice tvrdí, že za celou dobu své existence Středisko žádné hlášení o čemkoliv nevyprodukovalo, takže je pravděpodobné, že žádný papír ani nebude. Ale peníze se ztratí neznámo kam. Ne k domorodcům. Ty milióny se tak snadno nepropijí. Švýcarské banky nám nepoví, kdo z toho tyje.

Psáno pro Nový Polygon v Alice Springs v říjnu 2009

Později, už doma, jsem se dočetl, že přes všechny námitky se budou velbloudi zabíjet. No, není to tak horké. The Agricultural News 7.prosince 2009 oznámily, že 6000 velboudů přepadlo domorodou reservaci Docker River na západ od Ayers Rock. Střelec v helikoptéře má za úkol jich humánně zabít polovičku. Místní výbor sice obdržel tisíce protestních e-mailů z celého světa, ale zatím trvá na svém. Problém je zřejmě skutečný a možná, možná, že se blýská na časy a vliv jedovatě zelených začíná vadnout. Bylo by na čase. Jestli se střelec dobře trefí, bude problém zredukován na pouhých 997 tisíc.

V Brisbane v lednu 2010

A konečně … Save the planet! Kill a camel

Andrew Bolt – Monday, June 06, 11 (01:05 pm)

Being considered by the Gillard Government is a plan to tackle global warming by killing camels:

The methodology involves the removal of feral camels with the emissions reduction benefit based on the difference between the estimated age of the animal at removal and the predicted average age of natural mortality. There are four main activities of feral camel removal that will result in emissions reductions under the methodology.

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Australia, Bureaucracy, Czech and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Camels everywhere?

 1. Pingback: Domorodá Alice | Fog of Chaos

 2. Vít Blaha says:

  …dnes dopoledne jsem od jednoho mého známého dostal link na váš starší článek o Guevarovi – Vrah v černém baretu s hvězdičkou na šišato.

  Chtěl jsem vám za článek o Che Guevarovi poděkovat. Nenajde se moc česky psaných textů na toto téma napsaných tak dobře, jako je ten váš.

  A díky tomuto článku teď také čtu další vaše texty a královsky se bavím. Takže, z Brna do Austrálie ještě jednou díky a mnoho pozdravů.

  A mimochodem, v komentáři odkazovaného Andrewa Bolta jsem objevil také čirou náhodou už někdy před 10 lety a tehdy jsem na svůj blog dal jeho tehdejší komentář:

  http://www.angle.cz/index.phtml?go=clanek&id=110

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>