Anča proletářka

PAVEL JACKO

forget politics, join ALP and your financial future is secured”

Mám to štěstí, že mě v parlamentu queenslandském zastupuje naše premiérka Anna Blight* a ve federálním ministerský předseda Kevin Rudd. Bohužel zatím ani jeden ani druhý se mě nepřišli zeptat, i když adresu z mých dopisů mají, co si o jejich výkonech myslím. Asi jsou skromní a o chválu nestojí.

Když se Anička roku 1995 dostala do parlamentu, Sunday Mail jí věnoval celou dvoustránku. Zaujala mě její odpověď na otázku, proč vstoupila do Australian Labor Party. Inu, byla dcerou rozvedené matky a kdyby nebylo Whitlama, který zavedl nezaměstnaneckou podporu, umřely by obě hladem. Tak se kalilo její třídní uvědomění. Nebyl jsem překvapen tím, že socialistka lže, ostatně na lži je postavena celá jejich ideologie, ale tím, že noviny ten nesmysl bez rozpaků otiskly. Od té doby se hodně změnilo a dnes mě nepřekvapí nic. Tenkrát jsem ve své naivitě koupil noviny příští, zvědav, jestli se šéfredaktor za tu kravinu omluví, nebo že třeba se soudružka Blight ozve, že byla špatně citována. Dodnes ne.

Svůj předparlamentní život věnovala studentské unii, právům žen, legálním potratům, právům dětí, ženským útulkům, odborovým svazům a také nějaký čas byla placena coby státní zaměstnanec. Někdo by řekl parazit, někdo správný stranický funkcionář. Strana práce mezi svými vůdci moc pracujících nemá. Ti pracující mají jen povinnost je volit.

Inu, dnes je nebezpečí, že Anča nebo někdo s její rodiny umře hladem, zažehnáno. Když bylo třeba najít šéfa pro Office of Climate Change, který Anča vytvořila v prvním měsíci svého panování, byl to problém. Hledali vhodného kandidáta několik hodin, nikde nikdo, když Aničku napadlo, že vlastně její manžel Greg Withers je naštěstí ten nejkvalifikovanější. Specializace byla na něj jak ušitá. Na kamarády také nezapomíná. Pro bývalého laboristického premiéra Beatieho vytvořila výnosnou pozici ve Spojených státech, odkud je soudní vydání velice obtížné. Nedávno se její souputník soudruh Kaiser stal šéfem National Broadband Network Company, kde bude živořit za $450 000 ročně (o sto tisíc víc než dostává ministerský předseda Rudd). Ano, ten Mike “volit brzo a často” Kaiser, kterého roku 2001 queenslandská volební komise usvědčila s volebních podvodů, který s ostudou rezignoval z parlamentu a byl i na malou chvíli vyloučen s ALP, který se pak z očí občanů ztratil, ale jen do Nového Jižního Walesu, kde byl šéfem kanceláře premiéra Iemmy, aby se vítězoslavně vrátil do stejné funkce u Anči, jen co se stala premiérkou. Zlé jazyky tvrdí, že to je odměna za to, že to vše vzal na sebe a nikoho důležitého do volebních skandálů nenamočil.

Takových případů jsou desítky. Kde na to brát a nekrást? Kam čert nemůže… Capo di tutti capos je Anča sice jen od září 2007, ale již stačila prodat nebo dát na trh Qld Motorways, the Port of Brisbane, Forest Plantations of Qld, Abbot Point Coal Terminal a Qld Rail Freight Service. Zajímavé, že socialistům privatizace státního majetku docela jde, Marx Nemarx. Peníze nesmrdí a ty z komunistické Číny přímo voní. Soudruh Fraser, pokladník a ministr pro zaměstnanost a ekonomický rozvoj, mně nedávno napsal, ať se nestrachuji, že za ty peníze se budou stavět školky. Dvě stě čtyřicet školek. Nevím jestli obyčejné nebo halal. [Zajímavý důraz v jeho dopise, že neplánují privatizovat vlaky, kterými se jezdí do práce – “We will not be selling the passenger trains and tracks that Queenslanders use getting to and from work every day”. Znamená to, že se chystají prodat vlaky turistické?]

Roku 1987 prodali šéfové queenslandské laboristické strany svou rozhlasovou stanici 4KQ, když uvážili, že “jejich” ABC již léta dělá tutéž práci ze peníze daňových poplatníků. Zisk šestnáct a půl milionu dolarů od té doby spravuje společnost s ručením omezeným, Labor Holdings Pty Ltd. Zřejmě docela úspěšně, protože za posledních deset let dali své partaji dvacet pět milionů. Navíc roku 2007 věnovali federální ALP čtyři a půl milionu, což údajně představovalo čtvrtinu jejich volebního rozpočtu. Proto se možná hoch z Queenslandu stal ministerským předsedou. Nyní, odvolávajíce se na světovou ekonomickou krizi, ředitelé Labor Holdings oznámili, že federální ALP s jejich penězi nemůže počítat. Možná také, že jim došlo, že mrskat chcíplou kobylu je zbytečné. [Sáhne paní Rein do vlastní kapsy, aby manžela zachránila? Myslím, že Julia Gillard má jiný plán.]

Labor Holdings vlastní akcie přibližně čtyřiceti společností. Třeba v bance Suncorp-Metway jeden milion. Mezi významnějšími jsou BHP Billiton, Wesfarmers, Campbell Bros, CSL a Woolworths. CSL dostala od federální Labor vlády objednávku na vakcínu proti prasečí chřipce za asi sto dvacet milionů dolarů. Ruka ruku myje. Někoho asi napadne, že pravděpodobnost odborů bojujících za lepší mzdy a pracovní podmínky zaměstnanců firmy Woolworths je nízká. Dividendy by mohly být nižší, peněz na volební kampaň míň a kdo by pak chránil ty zaměstnance?

V červenci 2009 mluvil o korupci v Queenslandu Tony Fitzgerald QC, (soudce Federal Court of Australia, prezident The Commission of Inquiry into Official Corruption in Queensland, soudce Supreme Court of Queensland, soudce Supreme Court of NSW). Mezi jiným řekl: “Access can now be purchased, patronage is dispensed, mates and supporters are appointed and retired politicians exploit their political connections to obtain “success fees” for deals between business and government.” Dost ostrá slova. Byl jsem zvědav, jestli se Anča nebo některý z jejích pohůnků ohradí a bude žádat důkazy. Moudře rozhodli, že raději ne. Podle mých dávných osobních zkušeností považuji za vysoce nepravděpodobné, že by Fitzgerald něco takového řekl bez důkazů.

Ekonom, který se zabýval státními financemi a měl neobvyklý přístup k dokumentům, mi jednou s úžasem v hlase řekl “oni se chovají, jako kdyby měli Queensland v pachtu”. Stále se najdou lidé, kteří věří, že “ALP je jediná strana, která se zastává dělníků”. Přemýšlení bolí. Volme botoxového ďiblíka v bílé přilbě, protože na obrazovce vypadá o něco líp než ten starý chlap z opozice. Někde jsem četl o Češích – malý národ, ale velká pakáž. Nevím. Po menší úpravě by nějaký cynik mohl říct něco podobného o naší malé Anče proletářce.

únor 2010

$ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $

*/ vím, že se to píše bez “t”, ale nemohu si pomoct. Bligh neznamená nic, ale “blight” je pohroma. 1.any plant disease caused by mildew, rusts,smuts,fungi, or insects 2.any insect or parasite causing such a disease 3. any obscure force which is harmful or destructive

(Publikováno v Novinách 276)

 

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Australia, Corruption, Czech, Labour Party, Socialism and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Anča proletářka

  1. Marie says:

    Velice dobry clanek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>