Mé dobrodružství s Irenkou

Milan Skarka

Konečně doma z lážo-plážo pobytu u oceánu. Cesta na jih ovšem byla dobrodružná. V sobotu ráno začalo pršet již doma před naším odjezdem z Washingtonu. Toť hurikán Irenka vystrkovala své růžky. Když jsme dostali e-mail z cestovní kanceláře, že ostrov Holden Beach bude odpoledne určitě otevřen, vyrazili jsme na cestu. První hodinu a půl probíhalo vše normálně, deštivo, ale přijatelně. Když jsme se po dálnici 95 blížili k Richmondu, hlavnímu městu Virgínie, začalo to s námi cloumat a větrné nárazy značně sílit. Nějak mě v podvědomí utkvěl obraz prázdné dálnice, což se mě zdálo dost zvláštní. Déšť houstnul a vítr sílil téměř logaritmicky. Nárazy větru se daly odhadnout na 60 až 70 mil za hodinu. Nuž co, pomyslel jsem si, alespoň není ta doprava. Když jsem potěšeně konstatoval, že dálnice je téměř prázdná, odpověděla manželka: všichni, kteří mají rozum, zůstali doma! Ženy mají neuvěřitelný talent k jízlivě korektnímu shrnutí situace.

Na hranici mezi Virginií a Severní Karolinou to začalo být velice vzrušující. Vyvrácené stromy, haluze v povětří a téměř neviditelno. Bohužel, to nás zpomalilo na oficiálně povolenou rychlost 65 nebo 70 m/h a místy i pod ní. Tucty nešťastníků v malých, planetu zachraňujících autech, kteří asi také neměli ten rozum, který mají vždy manželky, skončili v příkopech po obou stranách cesty díky své neschopnosti zvládnout tzv. hydroplaning. Na několika místech byla dálnice zablokována v pravém pruhu spadlými stromy a vůbec vegetační havětí ze všech koutů říše flóry. Nárazové přívaly pokračovaly celou cestu až k hranici Jižní Karolíny, kde jsme z dálnice odbočili na východ k Atlantiku. V této chvíli jsem byl dostatečně vyhecován – nevím, zda to bylo z přežití cesty anebo z vědomí, že Holden Beach je vzdálena pouhé dvě hodiny.

Nicméně, byli jsme odměněni týdnem krásného počasí u moře. Poslední ranní procházka po pláži mě inspirovala k Ódě pro Holden Beach:

Jak to zrnečko písku na pláži

v příboji času se též odráží

všechna tvá přání, všechny tvé sny

tam v odlivu života zakotví

Oceán jest života pln

jsou tam ty malé rybičky

a i velké se zmítají v království vln

Bez újmy a bohatou sklizní z vod

Holden Beach bude mě navždy tím

což ztmelení dá a zážitků kolotoč.

Hurikán Irenka byl definitivně přehypován mediálními prostředky a hlavně politiky, kteří orgasmovali, vyhlašovali různé pohotovosti, omezení a vůbec rozhazovali naše daně. Na severo-vychodním Atlantickém pobřeží byly povodně a škody šly do miliard, což je smutné, ale předvidatelné. Připravenost místních organizací byla adekvátní. I bez televizních kamer.

/ Od našeho dopisovatele ve Washingtonu /

About Avadoro Worden

Iconoclast
This entry was posted in America, Climate Change, Journalism, Politics and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>