Byrokracie

T.G.Masaryk :-

V nové době je byrokracie do značné míry kostrou státu. Monarchická, carská byrokracie byla aristokratická, byla prostředkem panování. Byrokracie demokratická bude jen administrační, bude pro lid. V Rakousku hrál poslední zřízenec státních drah vůči publiku pána, jako by vykonáváním své služby udílel milost. V demokracii je sebevyšší úředník svobodný občan a pracovník lidu a pro lid. Úřadování nesmí být vleklé, záležitosti a akta se nesmějí vyřizovat pozdě, úředníci se nesmějí bát odpovědnosti a rozhodování. Nebude zbytečného písaření, nahradí se ústním vyřizováním, celý státní a administrativní aparát se zjednoduší a sjednotí. Demokratická byrokracie bude poctivá, čistá. Již v Rakousku se mluvilo o reformě správy. V republice je tato reforma tím naléhavější. Nahrazení orlíčka lvíčkem není všechno: demokracie a republika není jen negací monarchismu a absolutismu, nýbrž také pozitivním, vyšším stupněm politického vývoje.

 Světová revoluce, 1925

[Tak to se Starý pán hrozně moc spletl. A i jiní později:

Přijde babka na úřad a povídá úředníkovi:”Čest práci, soudruhu”!
Úředník jí povídá:”Babičko, vy jste si asi spletla dobu.”
Babka odpovídá:”Dobu možná, ale tebe ne!” ]

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Bureaucracy and tagged , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Byrokracie

 1. Pingback: Laponia

 2. Klickär läsa says:

  Hmm.

 3. Josef Stary says:

  Nedávno by měl starý pán další narozeniny. Nevšimli jste si? Alespoň nějaký jeho citát.

 4. Josef Brock says:

  Dnes je to vše mnohem horší. Lidé chtějí víc a víc byrokratů a víc a víc zákonů – proti jiným.

 5. Inge Deutch says:

  Starý pán přecenil Čechy a čecháčky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>