Práce I

T.G.Masaryk :-

Prací se teprve stáváme lidmi, charaktery, stáváme se samostatnými. Člověk nepracující není samostatný. Ani nepracující národ jím není. Bez práce nikdy nemáme dostatek důvěry v sebe. Prací teprve poznáváme svou sílu. Práce je sebepoznávání. Sebepoznání znamená pracovat. Kdo nepracuje, je člověk pověrčivý, žebrák, tulák, čekající zázraky; zázrakem chce žít. A protože bez práce žít nelze, nezbývá než zotročit druhého.

 Jak pracovat?, 1898

[Dnešní Zelení by se v tomhle mohli vidět jako v zrcadle, kdyby ovšem chtěli. Bylo by dobré, kdyby lidé zelenou ideologii tolerující si uvědomili, že konečným výsledkem bude otroctví.]

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Czech, Paganism, Philosophy, Socialism and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Práce I

  1. Milan says:

    Prace slechti cloveka? Hmmm, zajimave dilema. Take by se dalo pridat: “Cest praci!”, “Arbeit macht frei!” a dalsi chutovky. Jak se rika: “work is overrated”. S pohledu vyssiho principu libertarianskeho jesti takove pracovni usili dano jako napln toho ci onoho zajmu bez statni regulace. Take definice prace a toho co se za “praci” povazuje se lisi jak historie podrobne ilustruje.

    Navrhoval bych, ze Masarykuv pohled na praci jesti z hlediska statu a takto organizovane kontroly spolenosti velice “parochialni” byt masove proklamovan. Pokud spolecnost/stat dodrzuje zasady bezpecnosti a ochrany jedince, a principu “liberty & property” tak se “prace” stane prirodnim jevem nezbytneho pokroku jedince. Spliting hair?

  2. pavel says:

    Myslim, ze Masaryk se na to diva, jako na vsechno, z hlediska statu a organizovane, civilizovane spolecnosti; navic jako universitni profesor. Nekdo, kdo musi cistit zachody aby prezil, by to asi o praci napsal trosku jinak. Kdyby mel cas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>