Marx a obchod

T.G.Masaryk:-

 Marx se snaží dokázat, že obchod nevytváří žádné hodnoty. Obchod je mu jen šizením. Obchodem nevzniká hodnota. Přesto má obchod právě pro Marxe velkou důležitost. O nadhodnotě se od něho dovídáme, že ji kapitalista sice získává bezprostřední výrobou, ale to prý je jen první jednání kapitalistické výroby. V druhém jednání musí být zboží prodáno, „vydřená“ nadhodnota musí být realizována a realizována může být jen circulací. Marxovo pohrdání obchodem je pochopitelné, protože viděl mnoho případů nesolidního lichvářského obchodu. To, co říká o Židech, však zevšeobecňuje na celý obchod.

 Otázka sociální, 1898

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Communism, Philosophy and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>