Tanya

Pavel Jacko

Co má blbost společného s levicovou ideologií? Všechno.

V jednom ze svých předcházejících článků [Vrah v černém baretu s hvězdičkou na šišato] jsem napsal: V Bolívii něj čekala Táňa (Tania) podle argentinského pasu Laura Gutiérez Bauerová, původně Haydée Tamara Bunke Biderová, udavačka Stasi, po které levicoví rodiče v sedmdesátých letech nadšeně pojmenovávali své dcery. (Australská socialistická ministryně pro bydlení a sociální postavení žen je Tanya Pilseberk, narozená 1969) To se údajně nelíbilo českým levičákům, kteří začali rozšiřovat tvrzení, že jsem napsal, že všechny Táně apod. jsou komunistky. Pro Levici vrchol humoru je poslat někoho do koncentráku, a když to zatím nejde, tak pomluvit.

Inu, nevymyslel jsem si to. Jednak z vlastního pozorování, jednak z čtení se mě vždy zdálo, že ruská jména daná dětem narozeným v tzv. svobodném světě z důvodů jiných než rodinných silně ukazují na levicové sklony rodičů a že, ne vždy, ale dosti často, jablko nespadne daleko od stromu. Mám dojem, že článek o tom byl dokonce kdysi dávno v TIME, než jej Levice převzala úplně.

Je někde Vladimír, Táňa nebo Nataša narození tady, tj na Západě a o kterých se dá jednoznačně říct, že nejsou leví? Možná ano, ale výjimky potvrzují pravidlo.

Novinářská zpráva*, takže docela možná neúplná, nemá nic z předcházejícím společného:

Dvaceti-čtyř letý muž byl pokutován $2000 za sezení na velrybě. Jason Hugh Riseborough přiznal obvinění z braní (?) chráněné fauny bez povolení během incidentu v zátoce Bremer minulého roku. Soud v Albany vyslechl, že Riseborough doplaval k velrybě, která byla asi 100 metrů od břehu, a seděl na ní dokud jej neshodila.

Soudkyně Tanya Watt** popsala jeho akce jako „inherentně nebezpečné“.

V jakém to světě žijeme – člověk si již ani nemůže posedět na velrybě.

 §     §     §

 */ Andrew Bolt 18-08-12 :

 Climbing mountains and surfing big waves is inherently dangerous, too. So what else can we expect from this magistrate?

A 24-year-old man has been fined $2,000 for sitting on top of a whale.

Jason Hugh Riseborough pleaded guilty to a charge of taking protected fauna without authority of a license after the incident at Bremer Bay last year.

The Albany Magistrates Court heard Riseborough swam out to the whale, which was about 100 metres off shore, and sat on top of it until he was flicked off.

Magistrate Tanya Watt described his actions as “inherently dangerous”.

How did Riseborough “take” a whale?

**/ Tanya Watt was admitted as a barrister and solicitor of the WA Supreme Court and the High Court of Australia in 1996. Since 1998, she has been a prosecutor with the Office of the Director of Public Prosecutions. Recently, Ms Watt was the senior prosecutor for the Kimberley Justice Initiative for the Children’s Court jurisdiction, which trialled child sexual offence cases in the State’s north.

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Australia, Labour Party, Socialism and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Tanya

 1. Globo says:

  From Andrew Bolt: How low can Tanya Plibersek go?

  TONY Abbott has been accused by Labor of being reluctant to take instructions from a woman, following his ejection from parliament yesterday by Deputy Speaker Anna Burke.

  Cabinet minister Tanya Plibersek said … “I think it is part of a pattern of behaviour towards the Deputy Speaker and, incidentally, towards the Prime Minister across the table… My impression is it is more difficult for him to take instruction from a woman than from (former speakers) Peter Slipper or Harry Jenkins.”

  Plibersek should be ashamed of herself. Abbott’s chief of staff is a woman. His deputy is a woman. He is an admirer of the Queen.

  Plibersek, I suspect, knows what she is saying is completely false, but will say it anyway to smear.

  Despicable, and just the kind of thing to discredit her kind of feminist activism, making cries of “sexism” seem little better than a mean scrabbling for personal advancement.

 2. Kattan says:

  What’s Pilberserk’s real name? Tanya Uljanova?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>