Domorodí velbloudi

Pavel Jacko

Kdysi dávno jsem psal o velbloudech v Severním teritoriu[Fog of Chaos: Alice a velbloudi]. Dost se od doby změnilo. Opět jsem neviděl jediného divokého velblouda, což se vysvětlit jednak tím, že jsem je zase tak moc nehledal, a hlavně tím, že rekordní deště rozzelenaly střed Austrálie a velbloudi mají tudíž co jíst všude.

Jejich čísla jsou stále zajímavá. Když jsem o nich psal v říjnu 2009, odhady byly mezi 400000 a miliónem. Nyní se mluví o tom, že skoro 70000 velbloudů bude muset být zabito, aby Severní teritorium mělo jednoho velblouda na pět čtverečních kilometrů, což je podle odborníků přijatelný počet. Jelikož Severní teritorium 1,35 miliónů čtverečních kilometrů, je to 270000 velbloudů. Pokud vás tennízkýpočet zaráží, uvědomte si, že s rozšířením travin velbloudi putují do Západní Austrálie, Jižní Austrálie a jihozápadního Queenslandu. Také se domnívám, že více a lepší krmě vede k většímu rozmnožování. Ostatně, ty odhady mají málo společného s realitou.

Problém vzala do rukou vláda. Jmenuje se to Australian Feral Camel Management Project, řídí to společnost zvaná Ninti One Limited a ještě je u toho něco, kryjící se jménem Caring for Our Country Initiative. Výroční hlášení Ninti pro 2010/2011 není příliš průhledné. Člověk by čekal, že i nevýdělečná organizace, existující z peněz daňových poplatníků, uvede nějaká přesnější čísla, nežContract and CRC-REP (Cooperative Research Centre for Remote Economic Participation) research sits at confirmed $40.525million cash and $77.1 million in kind.Když se to sečte, je to $117 na velblouda.(Ve svém původním článku jsem odhadoval $80) Nevím, co přesně znamenáin kind, ale domýšlím se, že to jsou klimatizované úřední budovy, počítače, satelitní telefony,Toyoty Lancruisery, Jeepy Cherokee, letenky a ubytování v jiných místech úpících pod záplavou divokých velbloudů, jako jeFrancie, Brazílie, Antarktida a Havaj.

Další a poslední finanční číslo v celém hlášení tvrdí, že velbloudi napáchají ročně škod za $10miliónů, což je přibližně desetina škody,kterou utrpí daňoví poplatníci. Mimochodem, praktická část projektu, tedy ta v buši, byla pozastavena, protože díky dešťům se velbloudi příliš rozptýlili.

Ninti One ve svých pravidlech, že buď ředitel nebo jeho zástupce musí být domorodý. To uvádím jen tak pro úplnost, hlavně pro neaustralské čtenáře. Vše sesnadno najít na internetu, včetně fotografií ředitelstva. Není třeba komentovat, sám Andrew Bolt se dostal do potíží.[Fog of Chaos -Travails of Bolt a Fog of Chaos – Everything bad is good for something]

ABC News tvrdí, že zájem o velbloudí maso na Středním Východě roste. Jinde jsem se dočetl, že nová jatka v Jižní Austrálii budou moci zpracovat150 velbloudů denně. Což je sice pěkné, ale znamená to, že velbloudi budou muset být chyceni a dopraveni na jatka, aby mohli být zabiti podle islámských náboženských předpisůhalal. O nějakém střílení z helikoptéry nemůže být ani řeči. A to, když stojí méně než $50 na velblouda, se považuje za velký úspěch. Kolik může stát odchyt na 1,35miliónech čtverečních kilometrech jen odborníci z Ninti One vědí. Ale nepovíproč by také? daňový poplatník platí a drží hubu. Zajímat se o finance všech těch různých domorodých a pseudo-domorodých uskupení je nebezpečné.

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Bureaucracy, Czech, Fraud and tagged , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Domorodí velbloudi

 1. Tonda says:

  Čím víc velbloudů, tím líp pro Ninti.

 2. Janoshic says:

  Jak se můžu stát domorodcem? Skoro tak dobré, jako být politikem.

 3. Karel says:

  Korupce je všude, i u velbloudů.

 4. Honzik says:

  Jste přílíš přísní na ty vaše domorodce. Co na tom, že kradou? Bílí taky.

 5. Zoo Lar says:

  Smutná situace a zloději z ní tyjí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>