Rovnost

T.G.Masaryk:-

Neuznávám absolutní rovnost. Ne že bych ji nechtěl, ale zkušenost mě poučuje, že lidé si nejsou rovni svou silou, svým nadáním, svým okolím. Každé sociální reformě může proto jít jen o to, aby se domohla co možná snesitelné rovnosti. Zákon může ustanovit jen rovnoprávnost, nikoliv rovnocennost. Neuznávám požadavek hospodářské rovnosti. Jsem pro důslednou solidárnost, ale odmítám komunismus. Odmítám komunismus hospodářský, nevěřím v komunismus duchovní a odmítám komunismus pohlavní a rodinný. Uznávám, že nynější nerovnost je neoprávněná a nespravedlivá. Dnes lidé umírají hladem – a umírají i chlebem, přesycením. Nevěřím, že se nutná reforma dá provést jen hospodářsky. Zároveň se musí provést reforma mravní a názorová. K provedení této reformy však Marxův materialismus nestačí.

 Otázka sociální, 1898

About Paul Jacko

Jacko was born in Czechoslovakia not long before the communist putsch in February 1948. He studied industrial chemistry there and left in 1969 for Australia, where he became a lawyer and established his own practice. He has now retired and beside hunting, fishing, camping, prospecting and playing golf he amuses himself by writing.
This entry was posted in Communism, Philosophy and tagged , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Rovnost

  1. Zbyněk says:

    Starému pánovi to myslelo docela dobře. Škoda, že jej dnes nikdo nečte.

  2. Vitek says:

    Lidé si nejsou a nemohou být rovni. Rovná se Klaus Masarykovi?

  3. Joe Vomáčka says:

    Rozhodně nejsme rovnocenni a komunismus je nepraktická blbost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>