Julia přežila

RUDOLF VÝBORNÝ

Před časem, je to již dosti dlouho, jsem předpověděl, že Julia Gillard, povede stranu práce do příštích voleb. Mezitím jsem několikráte měl dúvodné pochyby, že se má předpověď nesplní. Po posledních událostech v Canbeře je však skoro jisté, že jsem měl pravdu. A to nejenom, že jsem to uhádl, ale i pro důvod, který jsem pro předopověď měl. Nemyslel jsem si, že Julia Gillard je dobrou ministerskou předsedkyní ani to, že by se snad výrazně zlepšila. Noapak, můj názor byl, že za padesát let měho života v Australii jsme neměli nikoho horšího, a určitě několik mizerných předsedů vlády jsme měli. Můj hlavní důvod k předpovedi byl ten, že Gillard přivedla stranu do tak prekérní situace, že nikdo vedoucí postavení nechce, nikdo nechce nést zodpovědnost za katastrofu, kterou pro Labor budou příští volby. Navíc, všichni možní kandidáti, mají na mysli jen a jen svůj osobní prospěch. Po volbách přijdou sice o své prebendy ale prohru snadno přežijí, neboť sedí skoro všichni na bezpečných křeslech ( vyjimkou je snad Wayne Swan, ale ten stejně nemá naději stát se vůdcem). A proč riskovat pochybnou výzvu, když je naděje, že po volbách jim vůdcovství padne do klína. To je zřejmě pravda i o Ruddovi. Byl by býval ochoten k souboji s Gillard jen tehdy, kdyby ho značná většina laboristických poslanců o výzvu požádala. Po prohraných volbách by měl snadnou a velice platnou výmluvu, požádali jste mne pozdě. Rudd rozhodně trpí velikášstvím, ale zdá se, že ani on si není jist, že by příští volby mohl vyhrát.

Prohraný boj o kontrolu tisku byl pro Gillard naprosté fiasko, ale přežila! Nenašel se nikdo, kdo by chtěl kandidovat na vůdce. Myslím, že to potvrzuje můj důvod, proč Gillard přežívá. Boj o vládní kontrolu tisku byla hloupost od samého začátku. Nehledě na to, že to byl útok na základní demokratickou svobodu, to je asi ta poslední starost, kterou laboristé mají. Značná část voličů si však plně uvědomuje výrok Thomas Jeffersona: Svoboda tisku nenůže být omezena aniž by při tom nebyla zničena. Věřím, že v příštích volbách, navzdory proslulé apatii australských voličů, útok na svobodu tisku se Labor nevyplatí. Politicky byl boj o svobodu tisku hloupost tak jak tak. I kdyby se omezení tisku prosadilo, proě si před volbami znepřátelit tisk? Navíc znepřátelit si mnoho žurnalistů, kteří by jinak fandili Labor. Politicky to byla velká chyba, která zaloužila pořádné potrestání. Gillard se však nic nestalo, přežila bez úhony, snad by se dokonce dalo říci, že se její posice dokonce zlepšila. Jaká to ostuda pro australskou politiku.

About Rudolf Vyborny

Professor Emeritus, University of Queensland, Mathematics Areas of Interest are Real and Complex Analysis, particularly PDE's and the Henstock-Kurzweil integral.
This entry was posted in Australia, Czech, Election, Labour Party and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>